پرش به محتوا

سئوسایت چیست؟

برای اکثر افرادی که برای اولین بار با کلمۀ سئو رو به رو می شوند ممکن است سوالاتی در ان زمینه پیش می آید که سئو سایت چیست؟ ..

SEO(search Engine Optimization) به طور کلی به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. بهینه سازی موتورهای جستجو به فرآیندهایی که موجب بهبود رتبۀ سایت در موتوهای جستجو از جمله مهم ترین آن ها گوگل است؛ گفته می شود.

چرا از سئو استفاده کنیم؟

یکی از موارد بسیار مهمی که باعث رونق کسب و کار می شود بالا رفتن رتبۀ سایت است. زمانیکه رتبۀ سایت شما از بین نتایج جستجو گوگل یا هر مرورگر دیگری بالا باشد این امر موجب دیده شدن بیشتر کسب و کار و برند شما می شود و طبیعتا با افزایش رتبه و در معرض دید قرار گرفتن سایت یا برند شا کاربران بیشتری از وجود شما آگاه می شوند، بازدید از سایت و ترافیک آن افزایش می شود و مجموعه این موارد دست به دست هم می دهند تا کسب و کار شما بیشتر شناخته شود. ( در واقع یک همبستگی دو جانبه بین کسب رتبۀ بالا از سایت و برندینگ شدن سایت و کسب و کار شما وجود دارد).

اصطلاحات متفاوتی مانند ( سئو سایت، افزایش رتبۀ سایت، بهبود رتبۀ سایت و …) برای ارتقاء سایت  در بین نتایج گوگل وجود دارد اما ماهیت کلی آن ها همان تعریفی است از سئو که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم.

اگر شما به تازگی با سئو و موارد مربوط به آن آشنا شده اید و هنوز به درک کاملی از آن و اهمیتی که می تواند برای سایت و کسب و کار شما داشته باشد؛ نرسیده اید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

موتورهای جستجو چه هستند؟

موتور جستجو یک نوع ابزار برای یافتن مطالب مورد نظر در اینترنت است. از بین موتورهای جستجو، دو موتور جستجوی  مهم و پرکاربرد به نام های گوگل و بینگ مایکروسافت وجود دارند. این موتورهای جستجو گر هنگام جستجوی کاربران از طریق کلید واژه ها عملکردهای متفاوتی را برای رتبه دهی به سایت ها از خود نشان می دهند.

گوگل می تواند نتایج مناسب تری را برای جستجوی کاربران نشان دهد همچنین در مقایسه با سایر موتورهای جستجو فرآیند جستجو را راحتتر و کاربر پسندتر نموده است و دلیل پرطرفدار بودن از مرورگر به خاطر اهمیتی است که برای کاربران قائل شده است.

با توجه به اینکه هر موتور جستجو برخی الگوریتم های مختص به خود را دارد در این مقاله با توجه به اهمیت آن ها به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

نحوه کار موتورهای جستجو چگونه است؟

موتورهای جستجوگر بینگ و گوگل هنگام بررسی صفحات وب سایت از ربات ها استفاده می نمایند. نحوه عملکرد رباط ها به این صورت است از یک سایت به سایت دیگر می روند و تمام اطلاعات را از سایت ها دریافت و ذخیره می کنند و در نهایت اطلاعاتی که مربوطه را در یک پایگاه ذخیره سازی بزرگ ذخیره می کنند یا به اصطلاح index می کنند.

مرحلۀ بعد از ذخیره سازی اطلاعات با در نظر گیری صدها معیار رتبه دهی به سایت آن ها را تجزیه و تحلیل می کنند که اصطلاحا به این فرآیند (Ranking Factor) گفته می شود.

نتیجۀ دو مرحلۀ فوق مشخص شدن رتبۀ سایت از بین صفحات مختلف سایت های دیگر است با جستجوی یک کلید واژه است.

ربات های گوگل با کرولینگ کردن صفحات مختلف سایت ها، آن صفحات را فهرست بندی می کنند.

۴ عملکرد موتور جستجو

در واقع عملکرد موتورهای جستجوگر 4 مرحلۀ کلی داردکه به صورت زیر هستند:

  • خزیدن ( crawling): بررسی صفحات مختلف سایت های متفاوت را خزیدن با کرولینگ کردن صفحات وب می گوییم که توسط ربات های جستجوگر صورت می گیرد.
  • ایجاد فهرستت مطالب(indexing): همانطور که قبلا اشاره کردیم از تمام مطالب و صفحات مختلف سایت ها فهرستی تهیه می شود.
  • رتبه دهی به صفحات سایت (Ranking): با رنکینگ کردن سایت ها در واقع می توان تشخیص داد که بر اساس نتایج جستجو ( با یک کلید واژه) توسط کاربران رتبۀ سایت شما در مقایسه با صفحات دیگر به چه صورت است.
  • نشان دادن نتایج جستجو به کاربران: کاربران با وارد نمودن کلمل کلیدی در موتورهای جستجو می توانند صفحات و لینک های مرتبط با آن کلمه را مشاهده نمایند. صفحه ای که به عنوان نتیجۀ جستجو نمایش داده می شوند Search engine result page) گفته می شود.

توجه داشته باشید که کیفیت محتوا و جستجویی که پیرامون کلمۀ کلیدی صورت می گیرد دو عامل اصلی برای بهینه سازی سایت است. و از فاکتورهای مهم دیگری که برای سئو سایت حائز اهمیت می باشند موبایل فرندلی بودن سایت، سرعت سایت و زمان بارگذاری مطالب آن می باشد.

نحوه عملکرد سئو سایت چگونه است؟

با توجه به اینکه هدف موتورهای جستجو نشان دادن بهترین نتیجه و مرتبط ترین آن ها به موضوع مورد جستجو توسط کاربران است؛ هدف سئوی سیایت این است که به موتورهای جستجو این موضوع را بفهماند که صفحات وب سایتی که از الگوریتم های گوگل پیروی کرده اند بهترین نتایج را می توانند در اختیار کاربران قرار دهند.

سرمایه گذاری برای سئو چه اهمیتی دارد؟

امروزه  دنیای دیجیتال مارکتینگ در حال رشد و توسعه است و سئو یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در پیشرفت به شمار می رود. در هر روز به طور پیوسته افراد زیادی موضوعات مختلف، سوالات متفاوت و … را با کلمات کلیدی جستجو می کنند با توجه به اینکه سایت ها و صفحات زیادی وجود دارد و برای جستجو آن دسته از سایت ها یا صفحاتی در لول اول نتایج جستجو قرار می گیرند که بهینه سازی شده باشند. بهینه کردن صفحات سایت برای موتورهای جستجو کمک زیادی به بهتر دیده شدن سایت می شود؛ و بیشتر دیده شدن سایت در افزایش ترافیک آن، گردش مالی بیشتر نقش مهمی ایفا می نماید.

از اهداف مهم سئو کسب بهترین رتبه در گوگل است. طبق تحقیقاتی که در رابطه با این موضوع صورت گرفته است رتبۀ بهتر در گوگل در واقع اعتبار سایت را نشان می دهد. سرچ کردن یک موضوع  از موارد مهمی که موجب برند شدن کسب و کار، افزایش ترافیک سایت و تکمیل کنندۀ بازاریابی های آنلاین است.

آیا بین سئو و تبلیغات گوگل تفاوتی وجود دارد؟

یکی از راه های تبلیغاتی گوگل پرداخت مبالغ مشخص به ازای لینک ها و صفحاتی است که موجب دیده شدن سایت شما می شوند.

یعنی اینکه شما می توانید مبالغی را به گوگل پرداخت کنید تا لینک ها و صفحات سایت شما را به عنوان نتایج جستجو به کاربران نشان دهند. افزایش تعداد کلیک ها و پایان یافتن اعتبار حساب  موجب متوقف شدن این فرایند می شود که برای تکرار این فرایند باید مجددا به گوگل مبالغی پرداخت شود. این نکته را هم بدانید که اکثر تعداد کثیری از افراد بخواهند این فرایند را برای وب سایت خود اجرا کنند طبیعتا مبلغ بالا می رود و به صورت مزایده ای مشخص می شود.

در یک مقایسۀ کلی سئو و تبلیغاتی گوگل می توان گفت که مزایای سئو شامل مواردزیر است:

  • رایگان بودن ترافیک در سئو: با سئو و سرمایه گذاری برای آن دیگر احتیاجی به پرداخت هزینه به گوگل نیست که تعداد کلیک های سایت شما افزایش یابد بلکه، این روند به صورت طبیعی اتفاق می افتد.
  • ترافیک سئو مستمر و همیشگی است:

ترافیکی که از تبلیغات گوگل به دست می آید وابسته به شارژ مجدد حساب است در حالیکه در سئو این ترافی همیشگی و یکنواخت است.زمانیکه شما با سئو سایت رتبۀ خوبی از گوگل کسب کرده باشید افزایش ترافیک متعاقبا رخ می دهد. به ازای تعداد بازدید از سایت ترافیک آن نیز بیشتر می شود.

سئو سایت با شرکت زرکیا

به طبع سئو بک تخصص است که هر شخص و یا فردی توانایی انجام آن را ندارد. از طرفی در ایران سئو به صورت رسمی تدریس نمی شود. به همین خاطر وجود شرکت و مرکزی که این کار را انجام دهد از اهمیت زیادی برخوردار است. در همین راستا شرکت زرکیا با دارا بودن کارشناسان سئو خبره و آموزش دیده این امکان را برای شما فراهم می کنند تا سئو سایت های خود را با کمترین هزینه انجام دهید.

جهت سفارش کار سئو سایت خود کافی است با کارشناسان مجموعه زرکیا تماس بگیرید تا مشاوره سئو رو به شما ارائه دهند.

مزایا همکاری با شرکت زرکیا

وقتی کار سئو سایت خود را به شرکت زرکیا می دهید می توانید از مزایا زیر برخوردار باشید:

۱. ارائه گزارش عملکرد ماهانه

۲. ارتقا جایگاه کلمات شما در گوگل با کمترین هزینه

۳. افزایش سرعت لود صفحات

۴. انجام کار تولید محتوا شما

۵. مشاوره سئو و راهنمایی در زمینه فروش بیشتر